TAKOGRAF NEDİR?

Takograf; cihazı bulunduğu aracın son 24 saate ait;- Araç kullanım sürelerini,– Hız bilgilerini- Ve yapılan ihlalleri kaydederek, denetleme personelince kontrolünün yapılmasını sağlayan bir cihazdır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 31.maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 99. maddesinde Takograf cihazının kullanımıyla ilgili koşullar belirtilmiştir.

-Takograf cihazlarının,

 Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan OTOBÜS, KAMYON ve ÇEKİCİLERDE kullanılır durumda bulundurulması ve kullanılması zorunludur.

Takograf cihazı bulunan her taşıtın işleten ve sürücüsü, takıldığı tarihten itibaren bu cihazları kullanılır durumda bulundurmak zorundadır.

ANCAK: Şehir içi ve belediye MÜCAVİR ALAN içerisinde yük ve yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekici türündeki taşıtlarda, takograf cihazı bulundurma mecburiyeti aranmaz.

AYRICA: 1984 ve daha önceki yıllarda üretilen araçlar ile resmi taşıt olarak tescil edilmiş araçlarda takograf bulundurma ve kullanma mecburiyeti aranmaz.

               

ARAÇ KULLANMA VE DİNLENME SÜRELERİ

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 98

Araç Kullanma ve dinlenme sürelerine uyma mecburiyeti ve denetleme esaslarında uyulacak usuller aşağıda gösterilmiştir.

Ticari amaçla yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 tonu geçen araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dahil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin;

24 saatlik herhangi bir süre içinde;

1- Toplam kullanım olarak 9 saatten fazla araç kullanmaları yasaktır.

 2- Sürekli olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır.

Bu şoförler sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süresi sonunda, eğer istirahata çekilmiyor ise en az 45 dakika mola almaları mecburidir. Bu molalar sürekli 4,5 saatlik araç kullanma süreleri içerisinde en az 15 dakikalık molalar şeklinde de kullanılabilir.

TAKOGRAF ÇEŞİTLERİ

 1-mekanik,

 2-elektronik  veya

 3-elektro-mekanik  olarak imal veya ithal edileceği belirtilmiştir.

TAKOĞRAF YORUMLAMA ANAHTARI;